Konutun Serüveni Üzerine Bir Sergi

Konutun Serüveni Üzerine Bir Sergi

2012 yılından bu yana, VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin işbirliğiyle ve “VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi” başlığıyla, farklı yapı türlerini eksen alarak, Türkiye çağdaş mimarlık ortamını belgelemeyi, tartışmayı ve yeni çalışmalar için zemin oluşturmayı hedefleyen sergi dizisinin beşincisi 31 Mart tarihinden itibaren İstanbul Modern’de başlayacak. 26 Haziran’a kadar ilgililerin erişimine açık olacak serginin küratörü CM Mimarlık kurucusu Cem Sorguç. Serginin başlığı ise “Geç Olmadan Eve Dön – Konutun Serüveni Üzerine Bir Sergi”.
“Geç Olmadan Eve Dön” başlığı, kültürel hafızada zaman-mekansal muğlaklığı duruma gören esneyen ya da katılaşan, çocukluk, ergenlik hatta bazen erginlik dönemlerinde bile  örtük uyarı, yasak, ya da endişe repliği olarak tanıdık bir kelime kümesi. Tekinsizliğin tanıdık ve güvenli olduğu düşünülenle keskin bir biçimde rol değiştirdiği lokusun adı ev. En azından iyimser olarak idealize edilme biçimi buna yakın. Öte yandan sahipliğin vazgeçilmez göstergelerinden biri de: ev sahibi olmak, ev almak, ev satmak, ev yapmak. Ev ne zaman konuttur? Konut ne zaman evdir? Ev; tuhaf bir düğüm. Serginin, eve/konuta dair yanıtsız kalan soruları cevaplamaya değil, soruların çıkış nedenlerini ve insanın aradığı cevapları, kent ve çevre dahilinde ortaya koymaya çalışacağı belirtiliyor. İzleyip göreceğiz.

Yazar

7 Ocak 1972 İstanbul doğumlu. Sırasıyla, 1990-1995 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde mimarlık lisans, 1995-1998 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans, 2007-2013 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi ve Kuramı Programı'nda doktora eğitimini tamamladı. Tarih ve kuram odaklı düşünme ve yazma denemelerini farklı zeminlerde sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir