Mimarlığın Kaygan Zemini

Mimarlığın Kaygan Zemini

Vitra Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin dördüncüsü “Dikkat! Kaygan Zemin – Mimarlık Kültürü Üzerine Bir Sergi” 26 Mart akşamı İstanbul Modern’de açılıyor. Küratoryal tanıtım metnine göre sergi, mimarlar ve mimarlığın sabit duran, kendisinden başkasıyla iletişim kurmayan, içe kapalı, belirli bir zemine sımsıkı tutunan yapısını ele alarak bir yandan mimarlık kültürüne dair sembolleri, ritüelleri ortaya çıkarıyor; diğer yandan bu statik ezberler dışında yapıların da var olabildiğini göstermeyi amaçlıyor. Bu sayede, mimarlığın ve mimarlık kültürünün konumu müphem bir fildişi kuleye hapsolmaktan ziyade; gündelik hayatın bir parçası olduğunu, sürekli yaşadığını ve herkesin bu kültür ortamının üreticisi ve tüketicisi olduğunu hatırlatıyor. Sergi, “bugünün kültür dünyasında mimarlar nasıl pozisyon alır?”, “mimarlar kültür üretiminin nasıl bir parçası olur?”, “mimarlığa ve mimarlara dair olan bu kapalı hal nasıl aşılır, nasıl çözülebilir?” gibi sorulara karşılıklar arayacağını ilan ediyor.

31 Mayıs’a kadar izlenebilecek serginin küratörü Yelta Köm; koordinatörü ise yerel ve uluslararası pek çok kültürel etkinlikte yer alan Pelin Derviş. Serginin tasarımı KOTUstudio‘ya ait. Farklı üretim zeminlerinde aktif isimlerden oluşan serginin katılımcıları ise şöyle:

Damjan Jovanovic

DEPURati

Epitome {collaborative network} (Cemal Koray Bingöl, Deniz Tümerdem, Gamze Gündüz, Metin Şahin)

Günce Eşingen & Gökhan Kınayoğlu

H. Cenk Dereli

Hayrettin Günç

Sarraf | Galeyan | Mekanik (E. Seda Kayım, M. Can Tanyeli)

vgpd (Demetra Vogiatzaki, Néféli Papadimouli)

 

Yazar

7 Ocak 1972 İstanbul doğumlu. Sırasıyla, 1990-1995 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde mimarlık lisans, 1995-1998 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans, 2007-2013 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi ve Kuramı Programı'nda doktora eğitimini tamamladı. Tarih ve kuram odaklı düşünme ve yazma denemelerini farklı zeminlerde sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir