Katı olan her şey kültleştirilmeden

Katı olan her şey kültleştirilmeden

Marshall Berman, Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor‘da, “kültürü ölülerin kültü olarak değil de, süregiden hayat için bir beslenme kaynağı olarak görmek istiyorsak” diyerek paradoks ve çelişkilerle dolu modern dünyada “evde hissedebilmek” için entellektüel birikimini şöyle ortaya koyar:

“Umarım, bu kitabın okurları, modernizmin ait olduğu yerin sokaklar, bizim sokaklarımız olduğunu hatırlayacaklardır. Açık yol, kamu meydanına götürür.”

“Kamu Meydanı”nı, yine Berman’ın ifadesiyle, “deneyim imkânlarının genişlemesi ve ahlâki sınırların, kişisel bağların yokolması, benliğin gelişmesi ve sarsılması; sokak ve ruhta heyulalar-modern duyarlılığın doğduğu atmosfer” olarak okuduğumuzda fiziksel, sosyolojik, psikolojik, ekolojik, ekonomik, politik ve yönetimsel açılardan katmanlaşan kentsel alanın girift kültürel değeri ile karşı karşıya kalırız.  YAP2015 finalisti “all that is solid/katı olan her şey” böylesi bir karşılaşmanın sosyal imkânlarını işaret edecek ve olabilir mekânlarını gösterecek nitelikte iyi bir “mimari imalât”.

Şimdi tartışılması gereken mekansâl dönüşümleri tetikleyebilecek böylesi imalâtların etkilerinin kentsel alana nasıl açılması gerektiğidir. Daha açık bir ifadeyle sınırlı zaman-mekân ve aktörlerle kurgusal bir alanda gerçekleştirilebileni kamusal alana çıkan “açık yollar” olarak  nasıl inşâ edebilirizi konuşmalıyız.

Öyle görünür ki; konunun ivedilikle değerlendirilmesi, YAP’ın sponsorlarından olan Vitra’nın ana sayfasında geçtiği ve sözkonusu imalât üzerine üretilen diğer metinlere sızdığı biçimiyle, “mimarlık uzmanları” [i] ile de birlikte; ancak onların ötesindeki mimar, tasarımcı, plancı, kent için metin, şiir ya da şarkı yazan düşünen, söz söyleyen, resim ya da grafiti yapan diğer herkese açılması; ölüleşmeden ve kültleşmeden etkinleştirilmesi gereklidir.

IMG_9440

® Işıl Uçman Altınışık

IMG_9383

[i]

http://www.vitra.com.tr/haberler/istanbul-modernin-bahcesinde-kati-olan-her-sey-2

http://www.istanbulmodern.org/tr/basin/basin-bultenleri/istanbul-modernin-bahcesinde-kati-olan-her-sey_1559.html

http://www.polimeks.com/HaberDetay.aspx?ID=140

http://www.arkitera.com/haber/24107/istanbul-modern-in-bahcesinde-kati-olan-her-sey–

http://www.mimarizm.com/Haberler/HaberDetay.aspx?id=54767

http://www.taraf.com.tr/kultur-ve-sanat/istanbul-modernin-bahcesinde-kati-olan-her-sey/

http://www.radikal.com.tr/kultur/istanbul_modernin_bahcesi_artik_gunese_duyarli-1376757

http://www.artfulliving.com.tr/gundem/kati-olan-her-sey-i-2999

http://www.aksiyon.com.tr/kultur-sanat/kati-olan-her-sey_551296

http://www.gercekgundem.com/istanbul/132563/istanbul-modernin-bahcesi-gunese-duyarli

https://unlimitedbygokay.wordpress.com/2015/06/10/kati-olan-hersey/

http://www.yeryuzutanigi.com/kultur-sanat/kati-olan-sey-istanbul-modernde/

 

 

 

 

Yazar

4 Temmuz 1980 Ankara doğumlu. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde mimarlık lisans (2003), İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde yüksek lisans (2007), Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi ve Kuramı Programı'nda doktora eğitimini (2012) tamamladı. 2005 yılından beri mimarlık tarihi, kuramı ve mimari tasarım odaklı çalışmalarını akademik alanda sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir