Bir Büyük Ünlem, Bir Küçük Soru İşareti

Bir Büyük Ünlem, Bir Küçük Soru İşareti

“Dikkat:Kaygan zemin!” belli bir sabit etrafında, kendi etrafında ve (aslında) iktidar ile birlikte kurgulandıklarında mimarlık imalatlarının kurguladığı-kurduğu ilişki önerilerinde, genellikle alınagelen “zemine tespit edilmiş” pozisyonlara dair vurucu bir ünlem, dinamik bir metafor.
Bu anlamda küratörlük metni ve başlığı ile bir ünlem işareti olarak heyecanlandıran sergi, metinler ve metinler arasılıklar anlamında yerini sırasıyla iki nokta üst üstelere ve üç noktalara bırakmış gözüküyor. Bu açıdan denilebilir ki: özne ve nesne arasında kurulması beklenen mekansal ilişkinin yerini açıklamalar almaya başlayınca tırnak işaretleri üzerinden bir sergi izlemek zihinsel ve bedensel anlamda performatif bir deneyimden uzağa düşüyor; takip zorluğu ve kavrama yorgunluğu doğuran anlamaya çalışmalar ise söz konusu hiyerarşik zemin ilişkilerini yeniden üretiyor.

IMG_8345

® Burak Altınışık

IMG_8372

® Burak Altınışık

IMG_4564

® Işıl Uçman Altınışık

IMG_4570

® Işıl Uçman Altınışık

 

 

 

Yazar

4 Temmuz 1980 Ankara doğumlu. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde mimarlık lisans (2003), İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde yüksek lisans (2007), Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi ve Kuramı Programı'nda doktora eğitimini (2012) tamamladı. 2005 yılından beri mimarlık tarihi, kuramı ve mimari tasarım odaklı çalışmalarını akademik alanda sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir